Spotkanie z Państwem Elżbietą i Eugeniuszem Pryczkowskimi

IMG_1097

W piątek 1 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie ze znanymi kaszubskimi działaczami Elżbietą i Eugeniuszem Pryczkowskimi. Goście przybyli do nas na zaproszenie pań Ewy Felskowskiej i Małgorzaty Karcz, które w tym roku realizują w klasie IV b innowację regionalno-przyrodniczą „Jak to dawniej bywało na Kaszubach”, a w spotkaniu uczestniczyli również uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego.

Główną okazją do spotkania stał się udział Państwa Pryczkowskich w realizacji filmu Filipa Bajona, pt.: „Kamerdyner”, który miał swą premierę we wrześniu ubiegłego roku. Film ten, jako pierwszy w historii kinematografii, pokazuje w tak pełny sposób splatające się ze sobą na Pomorzu losy Kaszubów, Niemców i Polaków. Zrealizowany z wielkim rozmachem, nominowany do wielu prestiżowych nagród, stał się także dziełem rodowitych Kaszubów między innymi dzięki udziałowi i wkładowi pracy włożonemu przez ludzi, którym tak leży na sercu los Kaszub, jak naszym piątkowym gościom.  Popierając swoje wypowiedzi kadrami filmu, slajdami oraz jednym z dwudziestu pamiątkowych plakatów filmu, barwnie opowiadali o tym, co przeżyli na planie filmu.

Jednak oprócz tak ważnego pretekstu do spotkania, Pani Elżbieta i Pan Eugeniusz zaprezentowali także część swojego twórczego dorobku- publikacje książkowe, programy telewizyjne, nagrane płyty. Pani Elżbieta, związana z naszą szkołą jako jej dawna uczennica, opowiadała o czasach młodości i dzieciństwa, które, dzięki włożonej pracy, w rezultacie doprowadziły ją do miejsca, w którym znajduje się obecnie. Pan Eugeniusz przybliżył realia szeroko pojętej działalności publicznej.

Dwugodzinne spotkanie zostało zatem wypełnione wspólnym śpiewem, historiami, zdjęciami, fragmentami filmu i dzieleniem się kaszubskością w taki sposób, by mogła stać się bliską nawet najmłodszym.

To Top