Premiera niezwykłej animacji „Życia i przygód Remusa””

40818_b (1)

Uczniowie klasy IVb w ramach innowacji pedagogicznej wzięli udział  w premierze niezwykłego  filmu, stworzonego metodą animacji poklatkowej,  a poświęconego powieści Aleksandra  Majkowskiego  ” Życie i przygody Remusa” czyli tzw. epopei  kaszubskiej .  Premiera filmu odbyła się 4 stycznia 2019r. w  Szkole Podstawowej  Sulęczynie.

Bohaterem opowieści jest Remus, Kaszub, który przez swoją wadę wymowy i niejasne pochodzenie, jest wyśmiewany przez polskich rówieśników. Jako dziecko Remus zostaje poproszony o pomoc przez uwięzioną królewiankę.  Za namową swojego gospodarza, jako dorosły,  wyrusza  w podróż po regionie, gdzie szuka chętnych by walczyć o mowę i kulturę swojego narodu.
Remus musi pokonać trzy zjawy: Strach, Trud i Niewarto. Po drodze ciągle mierzy się ze Smętkiem, kaszubskim diabłem, utrudniającym wzniecanie ducha narodowego wśród Kaszubów, bo Smętek, jak na diabła przystało, stara się sabotować działania bohatera. W podróży po Kaszubach bohaterowi towarzyszy wierny przyjaciel, grajek Trąba.

Twórcami animacji są rzeźbiarka Irena Brzeska, Piotr Zatoń z Fundacji „Aby Chciało się Chcieć”, który pracował nad zdjęciami i montażem filmu, Ewelina Karczewska – autorka scenariusza oraz Paweł Nowak, którzy stworzył muzykę do filmu.

Autorki innowacji

 

To Top